Підлітки мріють про смерть: інтерв’ю з Валерією Татарчук про тривогу, війну і силу підтримки

Коли тривога після відбою не зникає: як підліткам справлятись зі страхом, булінгом і тиском онлайн

Підлітки постійно зіштовхуються з небезпекою, яку створює не лише війна в країні, а й онлайн-простір. Одним з небезпечних трендів серед українських підлітків стала гра «Червоні двері, жовті двері» («Двері розуму»), що поширюється в TikTok. Попри зовнішню невинність, ця гра може мати серйозні психологічні та фізіологічні наслідки. Психологи наголошують, що це не просто розвага, а серйозна загроза для психічного здоров’я дітей, тому батькам слід бути уважними.

Які ще виклики долають підлітки в Україні? Ми поспілкувались з Валерією Татарчук, засновницею благодійного фонду «Твоя опора», який, серед іншого, працює з наданням психологічної допомоги та підтримки дітей, підлітків та їх родин.

— Валеріє, перед початком інтервʼю ви говорили, що ваш фонд провів опитування серед підлітків. Розкажіть детальніше.

— Опитування, яке ми провели у школах Бучанської громади серед підлітків, мало на меті отримати не кількісні результати, а якісно зрозуміти їх стан. Ми не обмежуємо надання допомоги Бучанською громадою, але наш Сімейний центр ментального благополуччя «Твоя опора» знаходиться в Ворзелі, тож нам важливо розуміти контекст середовища в якому ми працюємо, тим паче, що регіон був окупований під час повномасштабного вторгнення. Нам важливо чути потреби підлітків безпосередньо від них самих, а не домислювати за них, особливо в умовах війни, коли весь світ перевернувся з ніг на голову.

Ми створили максимально комфортну атмосферу для дітей, були залучені психологи, все було анонімно. Опитали 3 групи підлітків з різних шкіл, загалом 72 дитини. Результати вийшли цікаві. Наприклад, більшість підлітків відзначають свій емоційний стан як стабільний, але 34% регулярно стикаються з тривогою, а близько 11% потребують негайної підтримки. 

— Які ще результати вас найбільше вразили?

— Наприклад те, що попри повномасштабну війну, що ми кожен день живемо в небезпеці ззовні — булінг нікуди не дівся. Близько 50% опитаних підлітків стикалися з булінгом. А понад 70% визнали, що самі проявляють агресію до інших — навмисно чи ненавмисно. Це свідчить про високий рівень напруги в підлітковому середовищі та необхідність активної профілактики насильства у школах. Також вразило, що попри війну, для підлітків найважливішою турботою залишається освіта. На другому місці — їхній емоційний стан і проблеми зі сном та концентрацією.

— Яким чином підлітки долають тривогу та стрес?

— Найпоширеніший спосіб — спілкування з друзями, так відповіли 27% підлітків. На другому місці — комп’ютерні ігри, далі — спортивні тренування та заняття музикою. Цікаво, що спілкування в родинному колі обрали лише 10% підлітків. Це сигнал — необхідно розвивати культуру спілкування в сім’ї, створювати простір довіри. Також ми бачимо тривожну тенденцію зростання селфхарму серед підлітків. Це помітно по збільшеній кількості звернень з цією проблемою до нашого центру благополуччя. Це надзвичайно важлива тема, яка потребує особливої уваги.

— Про що мріють підлітки, де шукають щось хороше?

— Якщо говорити про мрії, то на першому місці — мир і закінчення війни. Але є й тривожні відповіді — троє підлітків написали, що мріють «вмерти». Це чіткий індикатор необхідності психологічної підтримки. Також дуже показово, що серед джерел натхнення лідирують друзі та рідні. Це ще раз підтверджує, що найважливіший ресурс для підлітків — здорові соціальні зв’язки.

— Розкажіть детальніше про потреби підлітків, які виявило опитування.

— Підлітки відчувають гостру потребу в якісній освіті, стабільності життя та безпеці. Майже 24% говорять про важливість доступу до інтернету для навчання та комунікації, а близько 21% потребують регулярного спілкування з однолітками. 

Це не новина, але інтернет став невіддільною частиною їхнього життя, і це створює нові виклики для батьків і педагогів — як захистити дітей, не обмежуючи їхню свободу? Приклад, який би не хотілось згадувати, але це загроза — гра «Червоні двері, жовті двері».  Це надзвичайно небезпечний тренд, що поширюється зараз. Попри зовнішню невинність, ця гра може мати серйозні психологічні та фізіологічні наслідки. Це не просто розвага, а серйозна загроза для психічного здоров’я. Тут важлива профілактика та постійний відкритий діалог з дітьми. Ми в дитинстві також проводили різні подібні ігри й тоді з нами ніхто про це не говорив, але зараз інші часи, вищий рівень стресу та чутливості до всього, що оточує. Ми не можемо ігнорувати це. 

— Як ви бачите роботу з підлітками? Що далі потрібно робити, коли бачиш конкретну потребу сучасного покоління?

— Ми бачимо, що діти потребують системної підтримки, особливо ті, хто пережив окупацію або втратив близьких. Наше опитування підтверджує, що підліткам бракує якісної комунікації, безпечного простору та можливостей для самовираження. Саме ці напрямки ми розвиваємо в нашому Сімейному центрі ментального благополуччя «Твоя опора», який знаходиться у Ворзелі. Його ми з партнерами побудували під час повномасштабного вторгнення. По суті центр став відповіддю на величезний запит на психологічну підтримку серед постраждалих від війни.

У контексті бойових дій неможливо переоцінити негативний вплив посттравматичного стресового розладу на дітей. Наприклад, ПТСР перешкоджає формуванню здорових механізмів подолання стресу, заважає розвитку емоційних і соціальних навичок. Тому ми зібрали і сформували мультидисциплінарну команду, яка надає безоплатну комплексну допомогу: психологічні консультації, послуги логопеда-дефектолога, нейропсихолога, нейропедагога, арттерапію та багато іншого. Ми допомагаємо надолужити освітні втрати, організовуємо розвиткові гуртки та спортивні заняття. Для дітей облаштовано ігровий майданчик — фізичне та емоційне розвантаження також критично важливе. 

Ми бачимо, що діти потребують системної підтримки, особливо ті, хто пережив окупацію або втратив близьких. Підліткам бракує якісної комунікації, безпечного простору та можливостей для самовираження. Саме ці напрямки ми розвиваємо в центрі.

Мені хочеться сказати всім підліткам, що ви — не самі. Є люди, готові вас почути, підтримати, допомогти. Шукайте того, хто вас надихає — друзі, музика, спорт, творчість. Не бійтеся говорити про свої почуття та просити про допомогу. Це не слабкість, а сила. І пам’ятайте: навіть у найтемнішу ніч є зірки, які світять тільки для вас. 

Підлітки мріють про смерть: інтерв’ю з Валерією Татарчук про тривогу, війну і силу підтримки

— На завершення, цього року ви готуєте благодійний фестиваль Charity Family Day. Розкажіть про нього детальніше.

— Цей фестиваль – відродження нашого легендарного Charity Weekend. Після п’ятирічної паузи через ковід і війну нарешті я набралась сил та знайшла класного генерального партнера — Київстар, щоб повернути фестиваль. Так що, 1 червня, у Міжнародний день захисту дітей, ми знову зберемо тисячі людей у Бучанському парку – найкрасивішому парку за моїми переконаннями.

Цей фестиваль – платформа для проведення часу з родиною весело та якісно. Він про сім’ю, здоров’я, радість, об’єднання. Про ту саму культуру спілкування і підтримки. 

На основній сцені в нас будуть запалювати YAKTAK, TAYANNA, MICHELLE ANDRADE, Domiy, Molodi та інші зірки. Ведучі концертної сцени — Аліна Шаманська та Нікіта Добринін, триматимуть настрій!

Окрім основної, буде спортивна сцена, де ведучими будуть Мирослава Мандзюк та Микола Дмитров і де ми будемо тренуватись на травичці та килимках разом з Анітою Луценко, Юлією Богдан, Анною Різатдіновою, Христиною Решетнік, Ксенією Литвиновою, Євгеном Котом та Наталією Татарінцевою. Тому хочу запросити всіх приходити у зручному взутті та одязі.

А ще дитячий парк розваг, безкоштовні медичні огляди, розіграші подарунків та спортивні активності для всієї сім’ї! Приходьте, як бачите, у нас будуть розваги на всі дитячі, підліткові та навіть дорослі смаки. 

Цей фестиваль також про те, що добрі справи не обов’язково мають бути сумними. Ми можемо допомагати весело і разом. Мета заходу — зібрати кошти на психологічну допомогу дітям, які постраждали внаслідок війни.
Вхід вільний, усі активності всередині безкоштовні – вперше в історії наших благодійних подій. Усі зібрані кошти будуть спрямовані на психосоціальну підтримку дітей у Сімейному центрі ментального благополуччя «Твоя опора». З нами – зірки, потужні партнери, Бучанська міська рада, але найважливіше – з нами люди, які вірять, що культура благодійності – це про єднання. Слідкуйте за новинами Charity Family Day на сайті https://www.charityfamilyday.org і сподіваюсь побачити всіх серед гостей!

Залишити коментар

Коментарі

Поки що немає коментарів. Чому б вам не розпочати обговорення?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *